گوگل دنس دلیل تغییر ناگهانی رتبه سایت در گوگل

گوگل دنس دلیل تغییر ناگهانی رتبه سایت در گوگل : گوگل دنس یا رقص گوگل چیست؟ اگر شما در زمینه سئو فعالیت دارید، احتمالا تا کنون با شرایطی روبرو شده اید که سایتتان به یکباره (در یک بازه زمانی، مثلا چند دقیقه و یا حتی چند روز) از نتایج سرچ گوگل حذف شده و یا جایگاه نمایش آن تغییر قابل توجه ای داشته. ممکن است این شرایط برای شما شوکه کننده باشد و تصمیم به بررسی و و در نهایت اعمال تغییرات شدید در روند کار خود نمایید. اما آیا این تصمیم درستی است؟ اگر نه اقدام صحیح در این مورد چیست؟

Google Dance چیست؟

گوگل دنس یا رقص گوگل پدیده ای است که در زمان رخ دادن آن، رتبه سایت شما با سرچ کلیدواژه ها در نتایج سرچ گوگل به صورت متغیر بوده و به اصطلاح جایگاه نمایش بی ثبات خواهد بود. البته این بی ثباتی همواره به معنای افت جایگاه نبوده و ممکن است گاهی شاهد ارتقا آن نیز باشید.

بارها مشاهده شده سایت هایی بین نتایج ۱ تا ۳ قرار دارند و زمان رخ دادن گوگل دنس ناگهان بین ۱۰۰ نتیجه اول قرار نمی گیرند و برعکس سایت هایی که هرگز بین ۱۰۰ نتیجه اول نبوده اند ولی در یک بازه زمانی خاص در جایگاه ۵ نتیجه نخست گوگل مشاهده می شوند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که پدیده google dance برای بعضی سئوکاران هیجان انگیز و برای بعضی دیگر ناامید کننده خواهد بود.

گوگل دنس چه زمانی اتفاق می افتد؟

رقص گوگل زمانی رخ میدهد که گوگل قصد ایجاد یک الگوریتم جدید و یا آپدیت یک الگوریتم قدیمی برای موتور جستجوگر خود را دارد. این پدیده معولا بین یک هفته زمان برده و پس از آن مجددا به حالت عادی خود باز می گردد.

چرا زمان رخ دادن Google Dance رتبه سایت ها تغییر می کند؟

همانطور که میدانید برای هر کلمه کلیدی هزاران رقیب با سایت هایی که همواره درصدد کسب جایگاه های برتر هستند وجود دارد و گوگل برای رتبه بندی سایت ها و اختصاص این جایگاه ها از بیش از ۳۰۰ معیار استفاده می کند و برای هر معیار، گوگل هر وبسایت را به صورت مجزا بررسی می کند.

هنگامی که یک سایت با معیار A مطابقت دارد، از جانب گوگل امتیازی دریافت کرده و رتبه آن نسبت به دیگر سایت ها افزایش می یابد و در نهایت می تواند موجب افت جایگاه دیگر سایت ها شود. این روند به صورت یک به یک برای بیش از ۳۰۰ معیار و تعداد غیرقابل شمارشی سایت ادامه دارد.

لذا اجتناب از تغییر رتبه ها و بی ثباتی جایگاه نمایش در زمان رخ دادن پدیده گوگل دنس غیرممکن است.