چگونه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه نشویم؟

چگونه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه نشویم؟ موتورهای جست و جو و گوگل همواره به دنبال آن هستند که سایت های با کیفیت و مناسب را در اختیار کاربران خود قرار دهند. تا سال‌ها پیش، روند شناسایی و انتخاب این سایت‌ها بر اساس تعداد کلمه کلیدی صورت می گرفت. به این معنی که گوگل سایت‌هایی را که کلمه کلیدی بیشتری در آن به کار رفته بوده را با کیفیت‌تر تشخیص داده و آن را در نتایج بالای جست و جو به کاربران نشان می داد.

این روش به زودی توسط افراد مورد سو‌استفاده قرار گرفت. به طوری که بسیاری از سایت ها بدون در نظر گرفتن کیفیت محتوا، اقدام به اضافه کردن بیش از حد کلمات کلیدی کرده تا رتبه های بالاتری در نتایج جست و جو پیدا کنند. برای رفع این مشکل یکی از موسسان گوگل روش دیگری را برای رتبه بندی سایت ها طراحی و مورد استفاده قرار داد.

در روش جدید هر وب سایت بر اساس تعداد بک لینک های مختلف رتبه بندی شده و در جایگاه مناسب خود قرار می گرفت. در واقع هر بک لینک برای هر سایت به منزله یک برگه و برای تائید بود و هرچه آرای تائیدی برای یک سایت بیشتر می بود، سایت از طرف موتورهای جست و جو در جایگاه بالاتری قرار می گرفت. طولی نکشید که روش های دور زدن این روش نیز توسط هکرها شناسایی شده و مورد استفاده قرار گرفت.

برای رفع این مشکل و اعتبار سنجی دقیق و مناسب به سایت ها، گوگل برای اولین بار از الگوریتمی به نام الگوریتم پنگوئن نام برد که می تواند به خوبی سایت های اسپم را از سایت هایی با کیفیت تشخیص داده و آن ها را اعتبار سنجی کند.

الگوریتم پنگوئن چیست و چگونه به وجود آمد؟

یکی از مهم ترین علت های طراحی و استفاده از الگوریتم پنگوئن، شناسایی و جریمه سایت هایی است که روشهایی معروف به سئو سیاه قصد ارتقا رتبه سایت خود را دارند. الگوریتم پنگوئن با استفاده از روش هایی بسیار فنی و دقیق می تواند سایتهایی را که اقدام به خرید بک لینک های انبوه یا استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد بدون در نظر گرفتن کیفیت محتوا کرده اند را شناسایی کرده و آن ها را جریمه کند.

همزمان با شناسایی و جریمه سایتهای بی کیفیت و اسپم، این الگوریتم سایت های قوی در هر زمینه را نیز شناسایی کرده و آن ها را در راس نتایج جست و جو قرار می دهد. بسیاری از کارشناسان الگوریتم پنگوئن را نسخه پیشرفته و به روز رسانی شده الگوریتم پاندا می دانند که توانسته است بسیاری از ایرادها و نواقص آن را حذف کند.

الگوریتم پنگوئن از نسخه اولیه تا نسخه ۴

الگوریتم پنگوئن، برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ اولین فعالیت خود را در گوگل آغاز کرد و تنها می توانست ۳ درصد از نتایج جست و جو را تحت تاثیر خود قرار دهد. با ورود این الگوریتم به دنیای اینترنت، متخصصان متوجه کارایی مناسب و بالای این الگوریتم شده و به دنبال به روز رسانی و ارتقا سطح کیفی آن برآمدند.

اولین نسخه به‌روز‌رسانی الگوریتم پنگوئن به نام پنگوئن ۱٫۱ در ۲۶ مارس همان سال انجام شد. در این به‌روز‌رسانی دامنه تاثیرات این الگوریتم افزایش پیدا کرده و اطلاعات مورد استفاده نیز به‌روز‌رسانی شد. هسته اصلی این الگوریتم در به‌روز‌رسانی بدون تغییر باقی ماند و پنگوئن تنها می توانست بر سایت های انگلیسی زبان تاثیر بگذارد.

به‌روز‌رسانی بعدی روی الگوریتم پنگوئن در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ صورت گرفت. با استفاده از این به‌روز‌رسانی الگوریتم پنگوئن ۱٫۲ می توانست بر سایت های غیر انگلیسی زبان نیز تاثیر گذاشته و دامنه فعالیت خود را بسیار گسترده کند.
نسخه الگوریتم ۲٫۰ در ۲۲ می سال ۲۰۱۳ مورد استفاده قرار گرفت. این به‌روز‌رسانی بر خلاف موارد قبلی، شامل تغییراتی در هسته اصلی بوده و توانست بسیاری از کاستی های آن را برطرف کند. یکی از مهم ترین مزایای این نسخه در مقایسه با نسخه های قبلی آن بود که الگوریتم پنگوئن برخلاف نسخه های قبل که تنها صفحه اول هر سایت را بررسی می‌کرد، تمامی صفحه های آن را مورد بررسی قرار می داد.

نسخه ۲٫۱ این الگوریتم، توانست سرعت عمل الگوریتم و شناسایی سایت های با کیفیت و اسپم را افزایش دهد. این نسخه در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۳ معرفی شده و مورد استفاده قرار گرفت.

نسخه الگوریتم پنگوئن ۳٫۰ در ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۴، معرفی شده که شامل تغییراتی در بانک اطلاعاتی آن بود.

نسخه ۴ جدیدترین نسخه به‌روز‌رسانی شده این الگوریتم است که تغییرات بسیاری نسبت به نسخه های قبلی داشته و می تواند با سرعت بسیار بالا، کار شناسایی وب سایت های مختلف در تمامی زبان ها و تمامی موضوعات را انجام دهد.