تشک فوم گرم بهتر است یا فوم سرد ؟

تشک فوم گرم بهتر است یا فوم سرد ؟ همانطور که می دانید فوم ها در صنایع مختلف از مواد اولیه مهم در تولید به حساب می آیند برای مثال در صنعت کالای خواب در  تولید تشک مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین در صنعت دکوراسیون، مبلمان منزل کاربرد دارد. بد نیست بدانید فوم های مختلفی وجود دارد که هر نوع از آنها در صنعت خاصی بکار می رود. بسیاری از مراجعه کنندگان در هنگام خرید تشک به علت تنوع فوم ها دچار سر درگمی می شوند که کدام یک از تشک های تولید شده با انواع فوم را انتخاب کنند. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا برای راهنمایی شما در این مسیر درباره فوم گرم و فوم سرد بیشتر توضیح دهیم و در آخر بگوییم تشک فوم گرم بهتر است یا فوم سرد؟ با ما همراه باشید.

فوم چیست؟

در واقع فوم ها ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که به حرارت مستقیم و غیر مستقیم در کوره ها ساخته شده و در داخل آنها سلول توزیع می گردد،یک سلول خلع کوچکی است که در حین تولید فوم توسط گاز در داخل پلیمر ایجاد می شود این سلول های توزیع شده می توانند باز، نیمه باز و بسته باشند.

چرا در تولید تشک از فوم استفاده می شود؟

فوم ها به نسبت ابر و اسفنج از ماندگاری بالاتری برخوردارند به همین دلیل در کالا های خواب با کیفیت مانند تشک خواب زیاد استفاده می شود .

تشک فوم گرم بهتر است یا فوم سرد ؟ خرید تشک

انواع فوم

فوم ها به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند که شامل موارد زیر  می باشد:

  • فوم پلی یورتان Foam Polyurethane
  • فوم پلی اتیلن foam polyethylyne
  • فوم پلی استالین Styrofoam

فوم پلی اتیلن و فوم پلی استالین اغلب در زمینه های عایق های حراراتی، ضربه گیر، عایق صوتی و … کاربرد دارد.

علت نامگذاری فوم سرد چیست؟

نام گذاری فوم سرد نیز به دلیل استفاده از حرارت غیر مستقیم یا دمای پایین در مراحل تولید می باشد بالش فوم سرد یا مموری فوم چند سالی است که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است . به عنوان تشک طبی از سوی متخصصین ارتوپدی توصیه می شود. تفاوت بین تشک های فوم سرد در دانسیته مموری فوم و شکل گیری سریعتر آنهاست یعنی هر مقدار که تشک نرم تر باشد دانسیته پایین تری دارد وهر قدر فوم سفت تر باشد بالش دارای دانسیته بالا تری است.

دلیل نامگذاری فوم گرم چیست؟

دلیل نامگذاری فوم گرم، نحوه ی تولید آن می باشد. فوم گرم برخلاف فوم های سرد در دمای بالای کوره و با حرارات مستقیم پخته می شود. ویژگی اصلی فوم گرم سفت بودن آن است هرچند این خاصیت به مرور زمان نرم تر می شود.

تشک فوم گرم بهتر است یا فوم سرد؟

در مورد انتخاب بهترین نوع فوم برای تشک ، در ابتدای امر باید بگوییم که فوم سرد تشک به دلیل نوع مواد شیمیایی آن و دوام بالا، بهترین گزینه می‌باشد. به صورت کلی در مقایسه بین انواع فوم‌های تشک:

  • فوم سرد در حرارت غیرمستقیم تولید می‌شود.
  • طول عمر طولانی‌تری را به دنبال خواهد داشت و برای چندین سال به خرید تشک جدید احتیاج ندارید.
  • حالت برگشت پذیری و نرمی قابل توجهی دارد. به همین دلیل استفاده از فوم سرد در تشک، بسیارپرطرفدار می‌باشد و شما را دیرتر به فکر تعمیر فوم تشک می‌اندازد.

در صورتی که فوم گرم به دلیل حرارت مستقیم و زیادی که در زمان تولید گذرانده است:

  • خاصیت ارتجاعی کمتری دارد
  • سفتی بیشتری دارد
  • به مرور زمان پودر شده و از بین می‌رود

از این نوع فوم بیشتر برای صندلی خودروها استفاده می‌شود.

بنابراین بهترین نوع فوم هنگام انتخاب تشک که هم کیفیت بالایی داشته باشد و هم راحتی و استانداردهای لازمه را داشته باشد، انتخاب فوم سرد می‌باشد تا در طول زمان استفاده نیاز شما را به خرید تشک جدید کاهش دهد. البته همراه با در اختیار داشتن این نوع کیفیت و طول عمر بالا، مطمئنا باید هزینه لازمه را برای قیمت فوم سرد تشک نیز بپردازید.

چگونه فوم سرد در تشک را تشخیص دهیم؟

اما نکته مورد توجه در مورد تشخیص فوم سرد تشک، توجه به حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری تشک می‌باشد. به این معنا که اگر شما بخشی از فوم تشک را با دست فشار دادید و بعد از گذشت چند لحظه جای دستان شما بر روی فوم باقی نماند و سطح تشک به حالت اولش بازگشت، دلیل بر وجود فوم سرد در تشک می‌باشد. اما اگر فرورفتگی بر روی سطح فوم تشک باقی ماند، نوع فوم گرم تشک را نمایش می‌دهد.

البته این نکته را به‌خاطر داشته باشید که جنس پارچه تشک نیز می‌تواند در تشخیص نوع فوم تاثیرگزار باشد. برخی از پارچه‌ها بسیار سفت و خشک می‌باشند.

البته در کنار توجه به این حالت ارتجاعی فوم سرد، به دمای محیط نیز توجه کنید. چرا که معمولا فوم تشک در مجاورت هوای سردتر و فصل زمستان حالت سفتی و عدم انعطاف‌پذیری را به خود خواهند گرفت. بنابراین در هنگام آزمایش، به دمای محیط نیز توجه کنید تا مشکلی رخ ندهد.

 نکته مهم در هنگام خرید تشک فوم سرد و فوم گرم :

با بررسی و شناخت انواع فوم تشک در این مقاله از آقای تشک، حالا می‌دانید که در زمان خرید و انتخاب بهترین تشک با کیفیت بالا، باید به کدام نکات توجه کنید.اگر شما مایل به خرید تشک آنلاین هستید می توانید با مراجعه به سایت آقای تشک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و بصورت اینترنتی خریداری نمایید. برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات می توانید به کارشناسان فروش آقای تشک تماس بگیرید و از مشاوره رایگان نیز استفاده کنید . با تشک های آقای تشک خواب خوش دیگر یک رویا نیست.